دات نت نیوک
جمعه 07 آذر 1399
EN

خبرگزاری

همایش متمرکز زائرین حج تمتع 1392 استان گلستان در مصلی گرگان برگزار گردید

  • 10 شهریور 1392
  • 08:20
  • حج تمتع
  • 0 دیدگاه
  • 872 بازدید
  • Article Rating
همایش متمرکز زائرین حج تمتع 1392 استان گلستان در مصلی گرگان برگزار گردید

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی نماینده ولی فقیه در گلستان روز یکشنبه مورخ 10 شهریور در همایش متمرکز زائران حج تمتع سال 1392 در مصلی وحدت گرگان، اظهار داشت: یکی از چیزهایی که خداوند ما را به آن دعوت کرده ، یکپارچگی و وحدت است و حاجیان باید این وحدت را حفظ کنند. وی افزود: فلسفه وجودی کعبه، برای به پاخیزی مردم و نزدیک شدن به خدا است و مهم ترین نکته ای که باعث دوام انسان می شود و در زندگی دنیا انسان را محکم می کند یاد خداست. امام جمعه شهرستان گرگان در ادامه بیان داشت: فلسفه وجودی انسان بندگی خدا است و برای بنده خدا شدن باید همه بندگی ها را کنار گذاشت و فقط قید بندگی خدا را به گردن آویخت.نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به درجات حاجیان گفت: اولین و بالاترین درجه در این سفر برای حاجیانی است که وقتی به مکه می روند آن جا به طور کامل پاک می شوند وآینده شان تضمین می شود. وی افزود: سعی کنید حالا که به این سفر معنوی دعوت شده اید، حاجی درجه یک باشید و در خانه خدا، منی و عرفات و مشعر این بندگی را در خودتان تقویت کنید به گونه ای که همیشه با شما باشد. آیت الله نورمفیدی بیان داشت: هر زائر که به عربستان می رود نماینده کشور خودش است و باید برخورد با ادب واحترام با دیگر حاجیان داشته باشد و رعایت قوانین حاکم بر کشور عربستان را مدنظر داشته باشد. وی تصریح کرد: برخی کارهایی که مامورین عربستان انجام می دهند بر خلاف میل ما است ، اما ماموران را عصبانی نکنید وبه قوانین این کشور احترام بگذارید و از هر کاری که ممکن است لطمه ای به حیثیت کشور وارد کند خودداری کنید.

مهدی شیخی، مدیر حج و زیارت گلستان گفت: این همایش در راستای کلاس های آموزشی کاروان های حج تمتع و اجرای نمادین مناسک حج برگزار شده است .وی، وحدت مسلمانان را همچون شاخ و برگ درخت تنومندی اسلام تشبیه کرد و افزود: مسلمانان به سوی یک قبله، پیامبر، قیامت، اصحاب و امام مشترک قرار داریم.شیخی، زمان اعزام نخستین کاروان استان گلستان به حج را (14 مهر) سال جاری اعلام کرد و اظهارداشت: اعزام زائران به سرزمین وحی از (14 تا 17 مهر) سال جاری در قالب 7 پرواز سعودی ایرلاین از مبدا گرگان به مقصد جده انجام می شود. وی تصریح کرد: برادران اهل سنت از استان محرم می شوند و پس از ورود به جده به مکه می روند و اهل تشیع نیز پس از ورود به فرودگاه جده به جحفه رفته و پس از محرم شدن به مکه اعزام می شوند.مدیر حج و زیارت گلستان گفت: به دلیل توسعه مسجدالحرام نیز زائران نمی توانند در طبقه اول و دوم طواف به جای آورند و باید مراقب خود باشند.

وی با بیان اینکه سفر زائران 31 تا 32 روز خواهد بود، خاطرنشان کرد: پرواز برگشت زائران گلستانی از (8 تا 18 آبان) سال جاری صورت می گیرد.شیخی از زائران خواست: در ولیمه های خود از هزینه های زیادی خودداری کنند و برای جبران آن یک یتیم را تحت پوشش خود قرار دهند.وی با اشاره به اینکه 92 درصد هزینه های دریافتی از زائران در کشور عربستان خرج می شود، گفت: این هزینه ها صرف هتل، هواپیما، حمل و نقل زمینی، عوارض و موارد دیگر می شود.

شیخی با بیان اینکه زائران باید در این سفر 50 کیلومتر مسیر را طی سه روز بپیمایند، افزود: هر سال از 20 فوتی در مکه، 5 نفر مربوط به استان گلستان است و از زائران سن بالا درخواست می شود قبل از سفر روزانه پیاده روی کنند تا برای آنها در این سفر مشکلی پیش نیاید.وی در ادامه، بر رعایت مسائل بهداشتی تاکید کرد و اظهارداشت: با شیوع ویروس جدید، زائران مراقب سلامتی بهداشت خود باشند.مدیر حج و زیارت گلستان با اشاره به تاکید شورای تامین مبنی بر برخورد باشدت و بی گذشت با دارندگان مواد مخدر، گفت: زائران از آوردن و داشتن قرص و شربت متادون و برخی داروهای مخدر زا با خود، خودداری کنند تا از این سفر معنوی بازنمانند.وی در پایان از زائران خواهر خواست: رعایت شئونات اسلامی را در این سفر حفظ کنند و از چادرهای همیشگی خود استفاده کنند.شیخی از اعلام رای دادگاه در خصوص احداث دهکده 12 هکتاری بندرترکمن به نفع حج و زیارت گلستان خبر داد و اظهارامیدواری کرد: با ساخت این دهکده زائران طی چند روز با اعمال و مناسک حج آشنا شوند.

حجت الاسلام عباس دارویی، مسئول نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در استان گلستان گفت: اعمال حج دارای سه حالت و جنبه جسمانی، اقتصادی و روحی، روانی و معنوی است. وی افزود: جنبه جسمانی شامل؛ خواندن نماز، گرفتن روزه و کارهایی که جسم و بدن انسان انجام می دهد و تلاش می کند کار و عمل خیر انجام دهد، است.حجت الاسلام دارویی تصریح کرد: پرداخت خمس، سهم امام، زکات، هزینه سفر و غیره از مال انسان برای فردای قیامت پرداخت، جنبه اقتصادی آن را شامل می شود.وی ادامه داد: جنبه سوم روحی، روانی و معنوی آن نیز شامل؛ کارها و اقدامات و نیات درونی انسان است که به آن عمل می کنیم.مسئول نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در استان گلستان اظهارداشت: اعمال حج یک اعمال استثنائی و تک است که سه نوع اعمال در آن نهفته شده است.

وی با بیان اینکه حج فقط یک بار بر انسان واجب می شود و لازمه آن داشتن توانایی مالی است، گفت: مناسک، احکام و اعمال حج از بعد جسمانی حج است که باید زائران به آن توجه کنند.حجت الاسلام دارویی با اشاره به بخش های مختلف اعمال حج، افزود: رفتن به مکه، محرم شدن در جحفه، طواف، تقصیر، قربانگاه، رمی و جمرات و غیره از بخش های مختلف سفر معنوی حج است که زائران باید در این سفر انجام دهند.وی گفت: خواندن یک رکعت نماز در مسجدالحرام برابر با یکصد هزار رکعت و مسجد النبی برابر با 10 هزار رکعت نماز و خواندن یک آیه قرآن در سرزمین مقدس مکه و مدینه برابر با یک ختم قرآن است.حجت الاسلام دارویی با اشاره به خروجی سفر حج، اضافه کرد: درک سرزمین عرفات، وقوف در عرفات با نیت پاک، روح اخلاص و برگشتن پاک و منزه و حاجی واقعی شدن از برکات و خروجی سفر حج است.وی تاکید کرد: زائران حج هاجری و ابراهیمی را در این سفر معنوی انجام دهند.

گفتنی است، در این مراسم نمادین مناسک حج با پوشیدن لباس احرام و حرکت زائران به سمت کعبه، صفا و مروه، رمی و جمرات برگزار شد تا زائران با اعمال حج آشنا شوند.

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

آرشیو اخبار